Jak zadbać o blok zaparzacza w ekspresie do kawy?
Jaki blok zaparzacza jest w Twoim ekspresie?
W automatycznych ekspresach do kawy wyróżniamy dwa typy modułów zaparzacza. Najbardziej popularny jest wyjmowalny moduł zaparzania. Oznacza, to że możesz go wyjąć z ekspresu w celu umycia i nasmarowania. Takie jednostki zaparzające występują w ekspresach do kawy marki Saeco, Philips, DeLonghi, Melitta, Nivona, Bosch, Siemens.
Drugi typ stanowią niewyjmowalne bloki zaparzacza. Oznacza, to że użytkownik nie ma dostępu do tej jednostki. Takie rozwiązanie jest stosowane w ekspresach do kawy marki Jura, Dr. Coffee, Fresco, Questo.
Dlaczego należy regularnie czyścić moduł zaparzający?
Moduł zaparzający - to tutaj trafia zmielona kawa i gorąca woda, którą kawa jest zaparzana. W trakcie tego procesu, część zmielonego ziarna jest rozsypywana i gromadzi się w zakamarkach mechanizmu oraz pod nim. Do tego, tłuszcze i oleje kawowe również pozostają w mechanizmie. To powoduje, że brak regularnego czyszczenia jednostki zaparzającej prowadzi, to rozwinięcia się ,,życia" w Twoim ekspresie (i niekoniecznie jest to pożądane życie ;P ), a także do utrudnienia pracy mechanizmu.
Zanieczyszczony mechanizm zaparzacza zaczyna pracować z większym oporem - silnik nim poruszający musi ciężej pracować. Elektronika ekspresu może to interpretować jako zbyt dużą dawkę zmielonej kawy i część z niej zostanie usunięta z komory zaparzacza. W efekcie, pod blokiem zaparzacza zacznie się zbierać sporo rozsypanego suchego zmielonego ziarna kawy, natomiast sama kawa będzie zbyt rozwodniona (tzw. lura).
Brak reakcji użytkownika może doprowadzić blok zaparzacza do opłakanego stanu. Ekspres zacznie wydawać dziwne dźwięki, stuki. Ostatecznie blok zaparzacza ulegnie zablokowaniu, a przy tym pokryje się białym puszkiem...
Jak czyścić wyjmowany moduł zaparzania?
Wyjmowana jednostka zaparzająca wymaga regularnego ręcznego czyszczenia oraz konserwacji za pomocą automatycznego programu z użyciem odpowiedniego środka do czyszczenia.
Moduł zaparzający należy co najmniej raz w tygodniu wyjąć i umyć pod bieżącą wodą. Nie używaj żadnych środków chemicznych. Po prostu obmyj moduł z każdej strony. Zwróć uwagę, żeby wypłukać pozostałości kawy znajdujące się w zakamarkach mechanizmu. Warto zwolnić blokadę mechanizmu i poruszać nim. W ten sposób uzyskasz dostęp do komory zaparzacza i sitek, które łatwiej będzie wypłukać.
Blok zaparzacza wymaga również okresowej konserwacji z użyciem środka chemicznego (zazwyczaj jest w postaci tabletki) i programu automatycznego czyszczenia. Zazwyczaj potrzeba wykonania takiego czyszczenia jest sygnalizowana przez ekspres na panelu sterowania lub wyświetlaczu. Sam proces oraz sposób jego przeprowadzenia jest opisany w instrukcji obsługi. Bardziej zaawansowane ekspresy posiadające graficzne wyświetlacze przeprowadzą Cię krok po kroku, pokazując co i jak należy wykonać.
Starsze modele ekspresów do kawy nie posiadają automatycznych programów do procesu czyszczenia modułu zaparzacza. W takim przypadku, do dużego naczynia wlej ciepłą wodę i rozpuść środek do czyszczenia. Następnie zanurz moduł zaparzacza w roztworze na ok. 30 min. Po tym czasie wyjmij moduł i opłucz go pod bieżącą wodą.
Smarowanie mechanizmu
Suchy, szorstki blok zaparzający może się zablokować przy parzeniu kawy, często trwale uszkadzając tę część. Dlatego, po zakończonym procesie czyszczenia należy wyjąć blok zaparzacza i nasmarować w miejscach wskazanych w instrukcji. Smarujemy prowadnice, po których porusza się mechanizm bloku oraz tzw. trzpień.
Do smarowania nie używaj olejów roślinnych. Krótko służą i jełczeją. Najlepszym wyborem będzie specjalny smar do kontaktu z żywnością.
Ilość jednorazowo nanoszonego smaru powinna być niewielka. Kropla smaru przypominać powinna główkę od szpilki. Następnie tę ilość należy rozsmarować po wyżej wymienionych częściach jednostki zaparzającej.
Jak dbać o niewyjmowalny moduł zaparzacza?
Taki typ jednostki zaparzającej ma tę zaletę, że nie musimy wykonywać cotygodniowego czyszczenia pod bieżącą wodą. Jednak, bezwzględnie trzeba przestrzegać terminów wykonywania procesów automatycznego czyszczenia z użyciem właściwej chemii.
Automatyka ekspresu będzie informować, za pomocą interfejsu, kiedy taki proces czyszczenia jest potrzebny. Częstość wykonywania takiego czyszczenia zależy od ilości przygotowywanych kaw.
Ważne jest, aby stosować środki chemiczne przewidziane przez producenta ekspresu do kawy. Nie jest to tylko kwestia składu chemicznego, lecz także wielkości dawki. Różne modele ekspresów posiadają różna pojemność (gramaturę) zaparzacza. Stąd jest potrzebna dopasowana ilość środka chemicznego, aby skutecznie oczyścić moduł zaparzacza.
W przypadku ekspresów z niewyjmowalnym blokiem zaparzacza, warto, raz w roku, zlecić zaprzyjaźnionemu serwisowi przegląd i czyszczenie, aby mieć pewność, że mechanizm pracuje poprawnie i ekspres będzie nam służyć długie lata.